wtorek, 28 czerwca 2011

Encypopedia: Skaldowie


Skaldowie - krakowski zespół rockowy założony w 1965 roku. Łączył w sobie wszystko co najlepsze w muzyce The Beatles, Beach Boys ze swojską, krakowską lub góralską zaśpiewką. Potem skażony nieco prog-rockiem.


Skład i współparcownicy:
Niektórzy mówią, że "Andrzej Zieliński i reszta" i nie mylą się wielce. Ale jednak skład był nieco tylko bardziej ustabilizowany od reprezentacji Franciszka Smudy, więc wiadomo. Wspierany lirycznie przez poetów tamtego okresu typu Osiecka, Młynarski etc.

Najważniejsze dzieło - płyta:
Cała jesteś w skowronkach jako największy dostawca pięknych piosenek o poziomie lotu skowronków. Krywań, Krywań jako perła prog-rocka.

Najważniejsze utwory:
To totalnie szalone, żebym musiał się ograniczać. Bo od Jutro odnajdę Ciebie - aż po Gdyby nie śpiewał nikt ciężko znaleźć cokolwiek co schodziłoby poniżej 'dobre!'. Poza całym CJWS szczególnie polecam więc Jutro odnajdę Ciebie, Gdzie mam Ciebie szukać i Krywaniu, Krywaniu. Nie pytajcie czemu tak - za moment typowałbym już inaczej.

Czynnik gęsioskórkogenny:
Starcie gęsioskórkogennych gigantów: Cała jesteś w skowronkach (refren!) VS Jutro odnajdę Ciebie.

Skojarzenia z przyszłości:
The Bitels (h3h3), Beach Boys (h3h3), Czerwone Gitary, Zakopower, Ścianka, wszystko.

Lista zarzutów:
No ja tam wolałem pierwszy okres, mniej prog-rocka itd., no ale żyjemy w Polsce, więc zwrot w tę stronę musiał nastąpić. Z góralskim folklorem też bywa różnie, ale to generalnie nieco wymuszone zarzuty wobec najlepszego zespołu w historii polskiej muzyki. Nawet fakt, że Prześliczna wiolonczelistka to It's Only Love im uchodzi na sucho.

Inne:
Kocham Skaldów. Moja przyszła żona musi: a) być desperatką; b) kochać Skaldów. Jako drudzy w historii Polski posiadali organy Hammonda (Stefanie, włącz Hammonda, włącz Hammonda!) - wcześniej miał je tylko Czesiek Niemen. Mają mnóstwo nagród na swoim koncie, ale to i tak mniej niż świetnych piosenek, nie mówiąc już o melodiach.

2 komentarze:

  1. Płyta 'Cała jesteś w skowronkach' faktycznie znakomita. Cieszy, że nadal istnieją i koncertują :) Z niecierpliwością czekam na kontynuacje cyklu - kto następny?

    OdpowiedzUsuń
  2. Lista wykonawców do opisania jest długa. ;-)

    OdpowiedzUsuń

Redakcja apeluje: nie gryź, a jeśli już musisz, to inteligentnie. Zastrzegamy sobie prawo do wycięcia Twojego komentarza, szczególnie jeśli będzie zawierał bluzgi. Prosimy, nie pisz jako Anonimowy, jakoś się podpisz. Miłego dnia.